Şu aralar sürekli tezim ile uğraşmaktan bloga bakamıyorum diyordum ki sağolsun bilgisayarım sorun çıkardı ve bu yazıya vesile oldu 🙂 Uzun süredir Ubuntu kullanıyordum ve problemsiz olarak 1-2 program hariç hiç sorun yaşamıyordum fakat hafta sonu MATLAB açılmayınca tekrar Ubuntu ile yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Çünkü hatanın nedenini bulup düzeltmeyi öğrenecek kadar vaktim yoktu. (İşler beklemez :P) Ben de bilgisayarıma Windows 10 kurmaya karar verdim, bir kaç başarısız usb oluşturduktan sonra bulduğum çözümü sizler ile paylaşmak istedim.

Öncelikle Windows 10 kurulum USB si için ihtiyacınız olanlar:

  • En az 8 GB büyüklüğünde bir USB
  • Windows 10 kurulum dosyası (.iso formatında olur genelde)
  • Ön yüklemeli USB sürücü oluşturmak için Rufus programı

Şimdi gelelim USB hazırlama adımlarına;

Öncelikle USB yi bilgisayara takıyoruz ve Rufus programını kurup açıyoruz. USB içerisindeki tüm verileriniz silinecektir. Lütfen bunu unutmayın ve gerekli yedeklemeleri yapın.

rufusAygıt yazan yerde USB sürücümüzün adı görünecek ve ISO Yansıması nın yanındaki cd işaretine tıklayarak iso dosyamızı seçeceğiz. Sonrasında Başlat diyerek USB ye yazma işlemini başlatmış olacağız, bu işlem yaklaşık 20 dakika filan sürdü bende.

USB ye yazma işlemi bittikten sonra, kurulum yapacağınız bilgisayara USB yi takıyoruz ve bilgisayarı USB den başlatıyoruz (F2 ya da F12 tuşları ile boot menüsünden USB seçebilirsiniz) ve gerekli kurulum adımlarını takip ediyoruz. Hepsi bu kadar 🙂

(Toplam 384 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.