Bugün arabada dönerken Kağan'ın sorusu ile saatlerdir eğleniyorum.  "Sen Voyn ne demek biiliyor musun?" diye öylesine sormuştu ama kendimi birden Fethiye'de gibi hisettim. Bir sevindirik oldum, gülme krizlerine girdim.Tabi Fatihcik anlamaz bir şekilde yola bakmaya devam etti 🙂 O ne demek falan derken bir türlü anlatamadık! Cümle içinde kullandık gene olmadı 🙂 Ben de blogdan herkese duyurayım istedim. Voyn Fethiye ve çevre köylerinde kullanılan bir seslenme ünlemidir!

Örnek vermemiz gerekecek olursa?

-Naber voyn?

-İyidir senden naber?

-Benden de iyilik

şeklinde örneklendirilebilir 🙂

Ne diyor bu kız be demeyin bu kelimenin sevdalısı bir çok insan var. Facebook'ta bu ünleme ile sizleri çağıran bir sürü grup bulunmakta. Bunlardan birisi 1200 üyesi ile VOYN BORA GEL AKAAN (anlayan gelsin) grubu, bir diğeri de 2300 üyesi ile voyn deyince ne anlamadim demiyenler cemiyeti.

Ayrıca Sosyomat'ta bir arkadaş ise voynu şu şekilde tanımlamış ;

Fethiye yöresinde özellikle de 48 plakalı bir aracınız yoksa, esnaftan kazık yememek için cümlelerinizin başında kullanmanız gereken hitap ünlemi.

örn:
[...]
a- bunlar kaç kuruş?
b- endeenler ottuz lira
a- voyn endee naal şey?
b- vooyn sene beş lira bizimoğlan.
a- beşkazalıyız e biz.
b- ne bileen
[...]

Ayrıca Ekşi Sözlük'te de gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Son olarak da Cemilem'i paylaşmadan edemeyeceğim. Fethiye'de herhangi bir düğünde herkesin aynı anda hoplaya zıplaya oynadığını görebilirsiniz. Ben konuyla haşır neşir olmayanlar korkmasın diye o videoları koymuyorum. Dileyen buradan bakabilir. (Yaklaşık 20 dakika video aradıktan sonra gene Sümer Ezgü'den dinlemeniz en iyisi diye düşündüm 🙂 ) Hem biz küçükken dedemle TRT'yi açar Sümer Ezgü ile karşılıklı oynardık, hep aklıma o günler geliyor izlerken.

Ayrıca Cemilem'i araya sokuşturmak bahane ben blogu açtıkça dinleyeyim diye koydum 🙂 Ben de en son doğum günümde oynarken kendimden geçip dileğin ayağına ayakkabımın topuğunu sokmuştum o kadar yani 🙂

(Toplam 1.087 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.