Ömer İzmir'e geldiği zaman Ankara'da açılacak olan bir restauranttan bahsetmişti. Saatlerce Teppanyaki'nin ne olduğunu anlattı 🙂 Ben de bunun üzerine internette bir araştırma yapayım nasıl birşeymiş dedim ve bulduklarımı sizlerle de paylaşmaya karar verdim. 

Öncelikle Teppanyaki'nin tanımı ile başlayabiliriz ki bu konuda Kutsal Bilgi Kaynağı Ekşi Sözlük'ten bir alıntı yaparak size wpi arkadaşımızın yaptığı tanımı aktarmak istiyorum.

teppanyaki japon mutfaginin dunya capinda sushiden sonra en cok bilinen ogesidir. alttan isitilan buyuk, paslanmaz demir bir sac (teppan) uzerinde ve genelde stir-fry (yaki) seklinde pisirilir yemekler. musteriler teppan'in uc tarafini saran dar tezgahta yerler. teppanyakide asci cok onemlidir. ayni lokantada dahi iyi ile kotu asci arasindaki farki hissedersiniz. tad unsuru disinda teppanyakide yemek pisirilirken gorsel oge de onemlidir. onunuze gelen yemegin tabakta guzel gozukmesi disinda ascinizin yemegi hazirlarken elindeki birkac bicak ve spatula ile yaptiklari izlemesi hos bir sov gibidir. hatta bazi lokantalarda bu sov isi biraz daha ileri goturulur, sogandan yanardaglar falan yapilir.

İşte tam da bu noktada soğandan yanardağ yapan amcayı izleyebilirsiniz.

Hibatchi / Teppanyaki from Philip Clevberger on Vimeo.

Eğer değişik yemekleri denemeye seviyorsanız bence kesinlikle denenmesi gereken ve zevkli bir tür. Ama benim gibi çokca yemek seçen birisi için sadece izleyip "Vay anasını..." da denebilir 🙂

Neyse Ankara'ya gidince Ömer'in rehberliğinde Teppanyaki Alaturca'ya da gitmeyi planlıyorum. O zaman deneyimlerimi daha da iyi aktarabilirim belki 🙂 İlgilenen arkadaşlar için Teppanyaki Alaturka; Eylül ayında özel olarak uzak doğudan getirilen aşçılar ile hizmete girecek. Şimdilik Facebook sayfasından takip edebilirsiniz ve genel görünümünün nasıl olacağına dair fotoğraflara göz atabilirsiniz.

(Toplam 85 defa okundu )
basakesin yazdı!
Elektronik ve Haberleşme Yüksek Mühendisi, doktora öğrencisi, araştırma görevlisi, profesyonel öğrenci... Daha detaylısı için buradan buyurun.