Rezonans Nedir?

Rezonansı genliğin sonsuza gitmesi şeklinde tanımlayabiliriz.Periyodik bir etki altındaki sistemde salınımlar meydana gelir.Salınımlar sırasındaki yer değiştirme miktarına ise genlik denir. Bu salınımlar sistemin doğal frekansına eşit olursa genlik sonsuza gitme eğilimi gösterir bu duruma da rezonans denir.

Anten içerisinde ise elektronlar belli frekanslarda salınım yaparlar. Bu frekansa rezonans frekansı denir. Eğer gelen dalga rezonans frekansı ile aynı frekansta ise elektronlar bu dalganın uyarımlarına rahatça uyarlar. Aksi takdirde hareketleri zorlaşır. Bu şekilde antenler seçicilik görevi de yapmış olurlar.

Elektrik devrelerinde ise kapasitör ve endüktans öyle değerler almışlardır ki akım ve gerilim aynı fazdadırlar. Hemen hemen aynı anda maksimum ya da minimum olurlar.Kapasitenin akımı gerilimden öne götürmesi ve endüktansın akımı geri bırakması durumu L ve C değerleri ayarlanarak yok edilir. Bu devrelere de rezonans devreleri denir.

Antirezonans Nedir?

Bir elektrik devresinde empedans çok büyük ve sonsuza yaklaşıyor ise akım yok denecek kadar azdır.Böyle durumlara da antirezonans denir.

Rezonans Örnekleri :
rezonans

1- Tramplenle atlarken, atlet tramplende atlamak için yaylanır ve atletin frekansı tramplenin frekansına eşit olduğu anda maksimum yüksekliğe ulaşılır.

2- Tarihte rezonans olayı ile Sen Nehri üzerindeki bir asma köprünün yıkıldığı söylenmektedir. Köprüden uygun adımla geçen bir ordu titreşimler yaratmış ve ordunun frekansı ile köprünün frekansı aynı olduğu anda köprü yıkılmış,askerler de suya dökülmüştür. Bu nedenle Osmanlı ordularının köprüden geçerken serbest adımla yürüdüğü literatürü geçmiştir.

3- Devrelerde ise minimum empedans maksimum akıma ulaşma noktasıdır.

4- Ayrıca kimya alanında da titreşen atom ve moleküllerin uyarılması ile enerji seviyeleri değiştirilir. Böylelikle de karışık moleküllerin yapısı ile ilgili özellikleri belirlenir.

Referanslar :

http://www.scienceclarified.com/everyday/Real-Life-Physics-Vol-2/Resonance.html

http://www.bilgiustam.com/rezonans-nedir/ (ayrıca burada çok da güzel bir video var izleyebilirsiniz.)

(Toplam 6.756 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.