Artık bilgisayar mühendisi ya da programcısı olmayanlar bile zaman zaman kendi istediklerini yapabilmek için kodlamaya ihtiyaç duyuyor. Hele ki web de özgün bir şeyler yapmak istiyorsanız temel anlamda da olsa HTML, CSS, JS ve PHP bilginiz olmalı. Peki bunları öğrenebilmenin yolu ne?

En güzel yolu tabi ki de projeler yapıp deneyim kazanmak. Bir şirket sizi junior developer olarak alıp öğretmeye çalışıyorsa ne ala, daha iyi bir öğrenim yeri olamaz bence. Fakat hepimiz o kadar şanslı değiliz ya da programlamayı sadece hobi olarak yapmak istiyoruz. İşte bu noktada size ücretsiz olarak, ders dinleyebileceğiniz ve çeşitli projeler yapabileceğiniz bir kaç siteden bahsetmek istiyorum. Siteleri kullanabilmek için en az orta seviyede İngilizce bilginiz olmalı. Bu siteleri disiplinli şekilde takip eder ve projeler ile uğraşırsanız, kendinizi idare edecek ve bir iş kapısı aralayacak kadar programlama öğrenirsiniz diye düşünüyorum.

Codeacademy

codeacademyDaha önce bu yazımda Codeacademy den bahsetmiştim. Başlangıç ve fikir edinme açısından bence oldukça başarılı bir site.
Şu an için codeacademy de bulunan dersler ve isimleri şu şekilde:

Make a Website, Make an Interactive Website, Learn Sass, Deploy a Website, Learn Rails, Ruby on Rails Authentication, Learn AngularJS, Learn the Command Line, Learn SQL, SQL: Table Transformation, SQL: Analyzing Business Metrics, Learn Java, Learn Git, Introduction to React.js: Part I, Introduction to React.js: Part II, HTML & CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python, Ruby, Learn APIs

Coursera

coursera

Coursera sanırım internetin en iyi online üniversitesi.Sitede sadece programlama değil psikoloji, finans, istatistik ve daha bir çok alanda çeşitli üniversitelerin açtığı online dersler mevcut. Dersleri ücretsiz dinleyebiliyorsunuz fakat sertifika almak isterseniz her ders için belirli bir ücret ödemeniz gerekli.

Free Code Camp

free-code-campBenim favorim kesinlikle Free Code Camp, eğer web programlama alanında kendinizi geliştirmek isterseniz bu siteyi mutlaka takip edin derim. Site üzerinde belirli bir seviyeye geldikten sonra gerçekten çok ciddi ve güzel projeler yapabiliyorsunuz. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri için çalışmanızı istiyorlar ve Front-end, Back-end ve Full Stack sertifikalarını alabilirseniz sizi bu konularda iş görüşmelerine de hazırlıyorlar.

Diğer sitelere göre bu sitenin yaptırdığı projeler daha zor ve kullanışlı. O nedenle eğer web programlama düşünüyorsanız benim tavsiyem Codeacademy ve Coursera'da dersleri takip edip fikir edinmeniz ve Free Code Camp'de sertifika için gerekli projeleri yapmanız.

İnternette daha bir çok kaynak var tabiki de fakat benim denediğim ve şu an için kesinlikle zevkle çalıştığım siteler bunlar. Şunu unutmayın ki bu siteler on maddeden birini öğretiyorsa, dokuzunu da Google'a ve Stackoverflow'a sorarak öğrenmelisiniz.

Dünya'nın bir yerinde birileri sizin sorununuzu çoktan çözmüş durumda!

(Toplam 427 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.