Doğum günümde #100DaysOfCode etkinliğine katılacağımı belirtmiştim. Bugün 15. gün ve 2 projemi tamamladım. Bu yazıyı yazmakta başlıca üç amacım var.

  • Bloga yaptıklarınızı ve hedeflerinizi yazınca insanın devam etmek için motivasyonu daha yüksek oluyor.
  • Web programlama öğrenmek istiyorum ama zor geliyor diyen olursa, belirli bir yol haritası izleyince oldukça kolay olduğunu gösterebilmek istiyorum.
  • Benden daha iyi, daha deneyimli kişiler bir şekilde bu yazıya ulaşırlarsa hatalarımı görüp bana çözüm yollarını öğretmek için değerli yorumlarını sunsunlar istiyorum.

Bu çerçevede sizlere kısaca ilk iki javascript projemi anlatıp, Codepen üzerinden çalışmalarımı göstermek istiyorum.

İlk projem "Random Quote Machine"'di. Forismatic tarafından hazırlanan API'yi kullanarak, rastgele ünlü kişilerin özlü sözlerinin gösterildiği bir site yaptım. Beğendiğiniz sözleri Twitter API'si sayesinde Twitter üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Bu ilk projem olduğu için çok responsive yapamadım ama yeni şeyler öğrendikçe düzenlemeye devam ediyorum.

See the Pen Random Quote Machine by Basak Esin (@basakesin) on CodePen.

En zevkle yaptığım proje ise ikinci projem: "Show The Local Weather". IP adresinizden bulunduğunuz konumu çekip, FreeCodeCamp tarafından sağlanan API ile anlık sıcaklığı Celcius ve Fahrenheit cinsinden görmenize olanak sağlıyor.  Aynı zamanda API sayesinde havanın durumuna göre ikon da şekil değiştiriyor. Çok kullanışlı oldu. İkide bir girip acaba İzmir kaç dereceymiş diye bakıyorum 🙂

See the Pen Show the Local Weather Project by Basak Esin (@basakesin) on CodePen.


Daha önce de bahsetmiştim, FreeCodeCamp kendinizi geliştirmek için oldukça güzel bir site. Size temelleri öğretip belirli projeler veriyor ve o projeleri yapmak için debelenirken bir çok şeyi öğreniyorsunuz. Amacınız web programlama olmasa bile her öğrendiğiniz dilde, oradaki algoritmaları çözecek kodları yazmaya çalışmanız. Mesela ben dünden beri bir tam sayı alıp Romen rakamına çevirecek ve bunu en etkin şekilde yapacak algoritmayı kurmaya çalışıyorum. 

Bu öğrenme sürecinde en büyük destekçim önce Google sonra da eşim 😛 Kendisi FreeCodeCamp'in bütün sertifikalarını aldı, normalde hiç sinirlenmeyen adam bana bişi öğretmeye çalışırken saçını başını yoluyor 😛 Çünkü Dünya'nın en kolay programlama dilinin MATLAB olduğuna inanan bir insana başka dillerdeki bazı şeyler gerçekten anlamsız geliyor 🙂

Sıradaki Javascript projelerimden birisi de Wikipedia Viewer, bakalım Wikipedia yasaklıyken onu nasıl yapacağım 🙂 Her konudaki desteklerinize açığım. Zaman ayırıp bu yazıyı okuduysanız ne mutlu bana 🙂

(Toplam 191 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.