Blogların popülerleşmesi ve pazarlama alanında çok önemli bir yere gelmesi ile en çok duyduğumuz cümle "Content is King!*" olmaya başladı. Peki etkili, okunur ve pazarlama açısından kaliteli içerik nasıl oluşturulur, sadece güzel bir metin yazmak içeriğinizi ne kadar kaliteli yapar? Bu yazımızda hem ben baştan sona çalışılmış planlı bir içerik üretmeyi amaçlıyorum, hem de blog dünyasına yeni girmiş ve kaliteli bir blog oluşturmak isteyen okuyucularıma yol göstermek istiyorum.

Öncelikle içeriğinizin kaliteli olması için aşağıdaki beş sorunun cevabının "Evet" olması gerekli. Şimdi bu beş soruya nasıl "Evet" cevabını alabileceğiniz bir içerik oluşturursunuz onu anlatacağım.

icerik_olusturma

Kaliteli içerik için Check List!

İçeriğiniz bulunabilir mi?

Unutmayın ki insanların içeriğinize ulaşmada izleyeceği ilk yol, yazınız ile ilgili anahtar kelimeleri başta Google olmak üzere çeşitli arama motorlarında aramak olacaktır. Bulunabilir bir içerik için Search Engine Optimization (SEO) çok önemli. SEO dostu bir yazı hazırlamak için, yazınızda

 • En az 1 adet h1 etiketi
 • En az 2 adet h2 etiketi
 • Yazınıza ait metadata bilgileri (başlık, özet, anahtar kelimeler)
 • Blogunuzda daha önce yazılmış ilgili yazılara link
 • Görsellere ait ALT tag olarak tanımlanan etiketler

bulunmalıdır. Yazınızın SEO ile uyumluluğunu kontrol etmek için WordPress'te Yoast SEO eklentisini kullanabilirsiniz.

İçeriğiniz Okunabilir mi?

İşte içerikle ilgili aslında en önemli kısım burada devreye giriyor. Burada da yine çeşitli sorular bizi bekliyor.

 • Yazdığınız içerik bir bütünlük sağlıyor mu?
 • Hedef kitlenizi ilgilendiriyor mu?
 • Ters piramit modeli uygulanmış mı?
 • Gerekli durumlarda listelemeye yer verilmiş mi?

Eğer bu soruların cevaplarından emin değil iseniz size görüşlerini içtenlikle söyleyecek bir arkadaşınızı bulun ve yazınızı yayınlamadan önce ona okutun.

Ters piramit modeli

Ters piramit modeli

İçeriğiniz Anlaşılabilir mi?

Aslında bu sorunun cevabı biraz da bir önceki soru ile bağlantılı, fakat bu noktada hedef kitlenizi iyi tanımlamalı ve onlara göre bir dil kullanmalısınız. Örneğin, hiç bir teknik bilgisi olmayan bir okuyucu kitlesine, bir konuyu teknik terimlerle açıklamadan basit örnekler sunarak anlatmalısınız. Kullandığınız tüm teknik terimlerin mümkünse açıklamalarına yer vererek okuyucuyu bilgilendirmelisiniz.

Ayrıca bu konuda infogriklere, videolara ve görsellere yer vermeniz; konunun anlaşılabilirliğini arttıracaktır.

İçeriğiniz okuyucuları harekete geçiriyor mu?

Kullanıcı etkileşimli yazılar her zaman daha çok ilgi çeker ve daha çok paylaşılır. Bunun için de sayfalarınızda kullanıcılarınızın görüşlerini alabileceğiniz bir yorum kısmı mutlaka bulunmalıdır. Ben bu konuda Disqus eklentisini kullanıyorum ve çok memnunum.

Ayrıca yazının sonunda, yazınızı özetleyen ve kullanıcılarınızı yazınıza yorum yapmaya, anketlere katılmaya ya da yazınızı paylaşmaya davet eden bir sonuç kısmı yaratmak iyi bir içerik açısından önemlidir.

İçeriğiniz paylaşılabilir mi?

Son olarak, içeriğinizi yazdınız ama unutmayın bu içerik paylaşıldıkça büyüyecek! Bu nedenle okuyucularınıza faydalı olacak, çevrelerindeki insanların da okumasını isteyecekleri içerikler sunun. Böylelikle siz yazınızı yazdıktan sonra içeriğiniz organik olarak yayılacaktır.

Bunun için;

 • Mutlaka her sayfanızın altında ya da üzerinde o yazının kolay paylaşılmasını sağlayacak eklentiler kullanın.
 • Yazınıza özel hastag ler belirleyin. (#KaliteliIcerik #ContentisKing)
 • Yazınızı paylaşan kişileri takip etmeyi ihmal etmeyin.
 • Okuyucularınızdan yazınızı beğenmeleri durumunda paylaşmalarını rica edin.

Kolay gibi görünse de her zaman bu soruların hepsine cevap verebilen bir içerik hazırlamak hiç de kolay değil. İçerik üretmek, bunu en yalın ve güzel şekilde anlatabilmek oldukça zor. Bu nedenle blog yazarlarını sevin, onlara destek olun ki, bilgi çoğalarak yayılsın. Son olarak siz de bu yazımı faydalı bulduysanız paylaşın ve bana destek olun 🙂

* İçerik Kraldır!

** Öne çıkarılmış görsel : http://www.tsncommunications.com/secure/wp-content/uploads/2014/04/content_is_king1.jpg

(Toplam 303 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.