Samsung'un 320 GB lık harici harddiski vardı. Uzun süredir, hangi bilgisayara takarsam takayım bilgisayar tanıyamıyordu. Harddiskimin ışığı yanıyor, çalışıyor fakat bilgisayar ile iletişim kurmuyordu. Dün azimle tüm yerli yabancı forumları okudum ve Samsung Hardisklerde bu sorunun sıkça tekrarlandığını gördüm. Sonunda çözümünü de buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle sorunun kaynağına inelim. Eğer benimle aynı sorunu yaşıyorsanız harddiskinizin NTFS ya da FAT32 olması gereken formatı RAW'a dönüşmüş demektir.

Bilgisayarım'a girdiğinizde görünmese dahi Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Yönet(Manage) kısmından aşağıdaki ekrana ulaşabilirsiniz.

Manage

Bu ekrana ulaştıktan sonra Depolama(Storage)>Disk Yönetimi (Disk Management) kısmına giriyoruz ve bilgisayarımızın bize görmüyorum dediği harddiskimiz orada 🙂

Disk Management

Buradan artık Yeni Birim (New Volume) yazan yere sağ tıklayarak Birimi Sil (Delete Volume) diyerek harddiskinizi biçimlendirebilirsiniz.

Bu durumda harddiskiniz tekrardan kullanılabilir hale gelmiş oluyor ve formatı NTFS ye dönüşüyor. Fakat harddiskinizin içindeki tüm verileri kaybetmiş görünüyorsunuz. Onun içinde EaseData Recovery adlı programı öneriyorum. O program ile silinmiş dosyalarınızı geri kurtarabilirsiniz.

 Son olarak bu yazıyı bulduysanız muhtemelen Samsung kullanıyorsunuz 🙂 Fakat yine de sizden ricam aşağıdaki tek soruluk anketimi doldurmanız...

Hangi Marka Harici Disk Kullanıyorsunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

(Toplam 152.027 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.