Dün haberleşme sınavımda vardı... Berbat geçti... 10 belki alırım.Neyse konumuz bu değil.Ben kitaba çalışmaya haberleşme tarihinden başladığım için (ilk ünitenin ilk 2 sayfası 🙂 ) 5. üniteye kadar olan yere yetişemedim 😛 Ben de sizlere haberleşme tarihinin kısa tarihini anlatmak istedim.Bilmeyenlerde biraz fikir sahibi olsun diyee 🙂

Haberleşme konusunda en önemli icatlardan birisi 1799 yılında Alessandro Volta'nın bataryayı üretmesi oldu.Bununla birlite yeni cihazların yapımı konusunda önemli bir adım atıldı ve 1837 'de Samuel Morse telgrafı buldu ve duyurdu. Mayıs 1844' de çalışmayan başlayan ilk telgraf hattı Washington ve Baltimore arasındaydı.Ve bu telgraflarda Morse alfabesi olarak bilinen nokta ve çizgilerden oluşan bir allfabe kullanılıyordu.Morse alfabesini burda bulabilirsiniz...1875 yılında Emile Baudot telgraf için bir kod geliştirdi,bu kod sayesinde Morse Alfabesi yerine artık İngiliz Alfabesi kullanılabilecekti.Telgraf konusundaki en büyük kilometre taşı 1858 yılında Amerika'yı Avrupaya bağlayan transatlantik kablosu oldu.

Telefon 1870'lerde Alexander Graham Bell tarafından icat edildi ve Graham Bell 1876'da patentini alarak 1877'de Bell Telephone Company 'i kurdu.İlk başlarda kısa mesafelerde yapılabilen telefon görüşmeleri triode amplifier 'ın Lee De Forest tarafından 1906 da bulunması ile 1915'den itibaren kıtalararası telefon görüşmelerine başlandı.

II. Dünya Savaşı sırasında transatlatik kabloları kesildi ve 1953'e kadar düzeltilmedi.1953'den sonra tekrar Amerika ve Avrupa arasındaki bağlantı sağlandı.Son 30 yıldır ise bakır kabloların yerini fiberoptik kablolar almaya başladı.

Kablosuz Haberlşemenin ilk adımları ise 1820'lerde Oersted,Faraday,Maxwell,Gauss ve Hertz tarafından atılmıştır.Önce Oersted elektrik akımın bir manyetik alan yarattığını göstermiş,Faraday da magnetic alanda değişimlerin elektrik alan ve manyetik bir akım yarattığını ortaya koymuştur.1865 yılında Maxwell elektromagnetik alanın oluşumunu tahmin etmiş ve ana teoriyi fomüle etmiştir.1877 ise Maxwell'in teorisi Hertz tarafından kanıtlanmıştır.1895 yılında Marconi radio sinyallerini 2 km mesafeye iletmeyi başarmıştır,1901'de ise Cornwall'da (İngiltere) 1700 mil uzağa radyo sinyallerini yollamıştır.

1920'de AM (amplitude modulation) başlaması ile AM yayını hızlı bir şekilde yayılmıştır.1933'de Armstrong tarafından FM (frequency modulation) başlatılmış ve FM yayına geçilmiştir.Fakat II. Dünya Savaşı'na kadar AM yayınlar FM 'e göre daha popüler olmayı sürdürmüştür,II. Dünya Savaşı'ndan sonra hızla FM yayın artmaya başlamıştır.

İlk televizyon yayını 1929'da V.K. Zworykin tarafından Amerika'da gerçekleştirilmiştir.Fakat toplumsal televizyon yayını 1936'da Londra'da British Broadcasting Corporation (BBC) tarafından yapılmıştır.

İşte hayatımızda damgasını vuran icatların tarihçesi... Neyse belki bir gün elektronik yapılarını ve çalıma prensiplerini de anlatırım sizlere.Bu yazı bizim Communication Systems Engineering (John G. Proaskis,Masoud Salehi; II. Edition) kitabından Türkçeye çevirip özet çıkartmak sureti ile yazılmıştır.Bir iz bırakabildiyse ne mutlu bana 🙂 Eğer kitabın solution manueline ihtiyacı olan arkadaşlar varsa da www.elektrotekno.com adresinden edinebilirler.

(Toplam 650 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.