Elektronik ve Haberleşme Müh. Hakkında Genel Bilgi

Öncelikle bu yazıyı yazma amacımla başlamak istiyorum.Şu öss tercih dönemi boyunca bir çok arkadaşla konuştum bölümümüzle ya da okulumuzla ilgili hiç de yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gördüm.Hatta yanlış bilgilere sahip olduklarını dahi farkettim.Bunun üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.Burda genel olarak bölümümü tanıtmak istiyorum çünkü okulla ilgili bilgilere bir çok sitemizden ulaşabilirsiiz ve ordakilere ek olarak söylüyebileceğim pek birşey olduğunu düşünmüyorum.

İyte Elektronik ve Haberleşme Müh. lisans bazında ilk defa 2004 yılında öğrenci almaya başlamıştır.Okulumuz bölümümüzü şu cümlelerle tanıtmaktadir.*"İYTE Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğinin amacı matematik, temel bilimler ve temel mühendislik alanında güçlü bir alt yapıya sahip ve bunu kendi mühendislik alanında kullanabilen, elektronik ve haberleşme alanındaki mühendislik problemlerini saptayabilen ve bunlara çözümler üretebilen, analitik düşünebilen, çok disiplinli konu ve projelerde çalışabilen, alanındaki gelişmeleri günü gününe izleyebilen, etkin bir şekilde yazılı ve sözlü iletişim kurabilen, her türlü bireysel sorumluluk alabilen ve bireysel becerileri yanında takım içinde de çalışabilen dinamik mühendisler yetiştirmektir.Mezunların başlıca iş alanları elektronik mühendisliği, haberleşme mühendisliği, kontrol mühendisliği olarak sayılabilir.İYTE Elektronik ve Haberleşme öğrencileri elektronik ve haberleşme sektöründe üretim yapan, hizmet veren kamu/özel, ulusal/uluslararası kuruluşlarda, araştırma-geliştirme, üretim, pazarlama gibi ihtiyaç duyulan birimlerde iş olanaklarına kavuşmaktadırlar.Enformatik çağında haberleşme ve elektronik konuları güncelliğini uzun yıllar sürdürecektir."

Evet şimdi bazı arkadaşlarımmız için bu tanımı daha güncel bir şeklide anlatalım, öncelikle elektronik ve haberleşme müh. ile elektrik-elektronik müh. karıştırmayalım.Elektronik ve haberleşme müh. elektrik dersi görmezler çalışma alanları hem bir elektronik müh. hem de bir telekomünikasyon müh. kapsar.Elektrik müh. şantiyelerde binaların ya da şehirlerin temel elektrik şebekelerini kurarken elektronik müh. leri günümüzde kullandığımız elektronik aletelerin iç yapılarını tasarlarlar.Yapım aşaması teknisyenin görevidr.Haberleşme müh. ise başta haberleşme sistemleri,uydular,antenler üzerine çalışır.Örneğin bir metronun sinyalizasyon şebekesini haberleşme müh. tasarlar.Elektronik ve haberleşme müh. olabilmek için herşeyden önce matematik ve fizik alanında sağlam bir altyapıya sahip olunmalıdır.Ve bilgisayardan çok anlamasanız bile birazcık programlamaya ilgi duysanız hiç de fena olmaz, zira bir elektronik müh. en az bir bilgisayar müh. kadar programlama bilgisine sahip olmalıdır.Elektronik 1. sınıfta temel fen bilimlerinin yanı sıra 2. döneminde bilgisyar programlama (C dili) ve mantıksal tasarıma giriş dersleri (basi devre temelleri) bulunmaktadır.2. sınıfta genel devre ve elektronik derslerine yer verilmektedir.3. ve 4. sınıfta yavaş yavaş uzmanlaşmalar başlamakta genel anlamda daha gelişmiş elektronik dersleri ve telekomünikasyon ağırlıklı dersler bulunmaktadır.

Şimdi gelelim İyte'de elektronik ve haberleşme okumaya.Türkiye'de bu bölümün sadece 5 üniversitede olduğunu düşünürsek ve İyte'nin ÖSS sıralamasında!!!(kesinlikle eğitimde demiyorum) 2. olduğunu bildiğimize göre burda okumanın önemi yadırganamayacak kadar çoktur.Öncelikle diğer üniversitelerde bu bölüm açıldığı zaman akademeik kadrolar için seçim yapabilecekleri ender insanlardan birisiniz.Diğer ve en büyük avantajı ise şu an bölmüzde toplam 19 öğretim elemnı bulunmaktadır ve 1. ve 2. sınıf toplam öğrenci sayısı 20 dir.Yani yaklaşık bir öğrenciye bir hoca düşmektedir.Eğer bunu dört yıla yayarsak toplam lisans öğrencisi sayısı artan kontenjanlarla yaklaşık 100 olacaktır.Yani bir hocaya 5 öğrenci.Bu çok önemli bir etkendir.Çünkü bu sayılara Türkiye'de hiç bir okulda uşamazsınız.O kadar şanslıyız ki okulumuzdaki hocalarımızın hepsi meseleklerini severek yapıyor ve bizleri egolarını tatmin edecek yaratıklar olarak değil gelecekte en az onlar kadar başarılı olacağımızı umdukları insanlar olarak görüp değer veriyorlar.Her konuda hiç bir yardımlarını esirgemiyorlar.Bunu herkes kabul etsin ki bu tip hocalara Türkiye'de rastlamak biraz zor.Ne mutlu bize ki bizdeki tüm hocalar bu ender bulunanlardan.

Gelelim iş olanaklarına; bu konuda beni çok kıran arkadaşlar oldu.Şunu söymeliyim ki ben hiiç kimsenin bu okuldan çıkınca kaç parayla işe başlayacağını söyleyemem.Eğer insan girişken ve sosyal bir kişiliğe sahipse en kötü üniversiteden mezun olsa da Boğaziçi'nden mezun olmuş pısırık bir adamdan fazla maaş alır.Ama çalışma olanakları derseniz.İngilizce bilginiz sayesinde bir çok özel şirkette kolayca iş imkanı bulabilirsiniz.(Tabi bazı kesimler farkında olmasa da İyte adının da çok etkisi var.).Ayrıca Vestel'le ortak çalışan hocalarımız ve vestelin AR-GE si de kampüsümüz içinde bulunduğu için de orada da staj yapma ve iş bulma imkanınız bulunmaktadır.Ve yukarda da değindiğim gibi eğer çalışmayı ve okumayı seviyorsanız akademik personel olarak kalmanız da oldukça kolaydır.

Tüm bunları okuduktan sonra aklınızda soru işareti kalırsa merak ettiğiniz şeyler olursa her zaman benimle irtibata geçebilirsiniz.E-mail adresim aşağıdarır.Tek ricam gerçekten birşeyleri merak ettiğiniz için sorun bizlerin bilgilerini sınamak iççin değil.Çünkü kimse çok birşeyler bildiğini iddia etmiyor.

En sıkışık zamanında bize zaman ayırıp bu logoyu yaptığı için mümtaz'a çok teşekkürler.

Başak Esin Köktürk

İYTE Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

2. Sınıf Öğrencisi

besin@iyte.net

(Toplam 826 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.