Aslında internette blog yazan ya da küçük çaplı projeler yapan herkes az çok HTML, CSS, PHP gibi programlama dillerine aşina oluyor fakat tam manası ile kullanamıyor. Kodlama altyapısı olan bir insanın çeşitli kurslara tonlarca para bayılıp çok da tatmin olmadığını biliyoruz. Açıkçası ben WordPress üzerinden yazdığım bu blogumda istediğim değişiklikleri özgürce yapabilmek için bunları öğrenmek istiyorum. Sizler de benim gibi düşünüyorsanız size internette gezinirken denk geldiğim bir siteden bahsetmek istiyorum. Codecademy bir online eğitim platformu. Şu an için sistemde HTML&CSS, jQuery, JavaScript, PHP, Python ve Ruby eğitimleri var. Bu sitenin diğer eğitim platformlarından farkı, video ya da eğitim dosyaları ile değil size uygulatarak öğretmesi.

Örnek verecek olursak, kayıt olduğunuz dersle ilgili çeşitli adımlar var. Sol sütunda size öğrenmeniz gereken kodların tanımları, yaptıkları iş ve nasıl kullanılacakları anlatılıyor. Bunları okuduktan sonra sizden yapmanızı istediği küçük bir görev oluyor ve ortadaki alanda o görevi gerçekleştirecek kodunuzu yazıyorsunuz. O da siz yazarken en sağdaki pencerede derleyip sonucu gösteriyor. Eğer görevi başarı ile tamamlarsanız bir sonraki adıma geçebiliyorsunuz. Eğer yanlış yaptıysanız küçük ipuçları vererek sizin düzeltmenizi sağlıyor.

codecademy1

Codecademy de bir ders için ekran görüntüsü

Derslerin yanı sıra, çeşitli projeler yaptırarak öğrendiklerinizi pekiştirmenize de olanak sağlıyor. Eğer siteyi incelemek isterseniz : Codecademy. Benim ne kadar ders çalıştığımı görmek isterseniz de Codecademy profilim 🙂

Ben aylardır doktora yeterlilik sınavına çalıştığım için siteye gereken ilgiyi gösteremedim. Ama günde bir saatinizi ayırarak çok şey öğrenebilirsiniz. Cidden denk geldikten sonra günlerce adamlar çok güzel iş yapmış dediğim bir site. Kodla işi olan olmayan herkese tavsiye ederim. Siz de siteyi denerseniz lütfen yorumlarınızı benimle paylaşın 😀

(Toplam 547 defa okundu )
basakesin yazdı!
Elektronik ve Haberleşme Yüksek Mühendisi, doktora öğrencisi, araştırma görevlisi, profesyonel öğrenci... Daha detaylısı için buradan buyurun.