Geçen yazımda EMO tarafından düzenlenecek olan Akademik Kamp’a gideceğimi söylemiştim. Şimdi size bu yazıyı Nesin Matematik Köyü’ndeki kızlar koğuşundan yazıyorum 🙂 Dün akşam yaklaşık 1 buçuk saat rötarla gelmiş olsak da güzel bir uykunun üzerine bugün tüm enerjimizle yaklaşık 10 saat tenefüs ve yemek aralarıyla 13 saat sohbet tadında dersler yaptık.

Size çok kısaca derslere değinip bir kaç fotoğraf paylaştıktan sonra 2. gün için derslere başlamayı planlıyorum.

Sabah ilk dersimiz Prof.Dr. Tayfun Akgül ile “Bilim Etiği” üzerine dedikodusu ve karikatürü bol bir sohbet yaptık. Bu ders ile ilgili en önemli öğrendiğim şey beni Bilge Hoca’ya (danışmanım) “Hocam adamlar çok güzel yazmış ben bu cümleyi daha iyi nasıl yazabilirim ki” şeklindeki yakınmamın intihal yapanlar arasındaki en yaygın savunma biçimi olduğunu öğrendim. Neyse ki danışmanım benim ben daha bu dersi dinlemeden bana bu dersi verdiği için intihal yapmadan masterı bitirmiş olduk 🙂

Bilim Etiği oturumunu bitirdikten sonra bir öğle arası verip Prof.Dr. Hamit Serbest ile “Bilim, Mühendislik ve Öğretim Kurumları” konulu söyleşimizi yaptık ardından açık hava sınıfımızda Prof.Dr. Ali Nesin ile çok eğlenceli bir şekilde matematiğe farklı bir açıdan baktık. “Mühendisler ve Matematik; \pi ve e sayıları ” konu başlığımız olsa da \pi ve e genelinde tüm sayıları mercek altına aldık belki de en ilginci sonsuz küçük hakkında yaptığımız yorumlardı.

Akşam yemeğimizin üzerine Prof.Dr. Atilla Bir ile belki de en ilginç dersimizi işledik. Açıkçası kendi adıma “Anadolu’da Teknoloji Tarihi” nin öyle anlatılacağını düşünmemiştim. Ruba tahtasının ne mükemmel bir şey olduğunu keşfettik. Ruba tahtasının ön yüzü güneşe göre saat hesaplamanıza yardımcı olurken arka tarafı bir hesap makinası gibi hesaplama yapmanızı sağlıyor (sin(x),cos(x),x^2,x^{2/3} aklımda kalanlardan sadece bir kaçı ) Ruba tahtası için görsel ararken Atilla Bir Hoca'nın bu fotoğrafını internetten buldum. (http://www.istanbul.edu.tr/edebiyat/bilimtarihi/galeri/fotograflar/atillabir.jpg)

Son olarak programı merak edenler için Akademik Kamp programımızı da ekliyeyim.

Ders başlıyor!!!
(Toplam 144 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.