Özellikle son 1 aydır GSM şirketlerinin 3G reklamları ile yatıp kalkmaktayız. Her yerde 3G ile haberler yer almakta ve bu işin içinde olmayanlar için özetle 3G görüntülü konuşma olarak tanımlanmaktadır. Fakat 3G'yi sadece görüntülü konuşma olarak adlandırmak büyük ölçüde hatalı. 1G ile başlayan telekomünikasyon serüveninde ilk başlarda sadece ses iletimi yapılabilirken, 2G ile ses paketlerinin kalitesi arttı ve SMS gibi servisler eklendi. Günümüzde gelinen 3G teknolojisi ile artık 2G deki ses iletimi yerini geniş bantlı veri iletimine bırakıyor. Bu da bizlere bilgileri data olarak göndermemizi ve hızlı bir şekilde iletişim kurmamızı sağlıyor. Bu veri iletiminin en büyük getirisi de görüntülü konuşma oluyor tabiki de.

3G

Bugün Turkcell tarafından gerçekleştirilen basın toplantısı ile 3G fiyatları duyuruldu. Özellikle reklamlarda köfteci amcanın 3G ile maçı izleyebiliyor olması, 3G fiyatlarını gündeme taşımıştı.Bugün de beklenen fiyatlar açıklandı.

Turkcell aboneleri için 3G fiyatları şöyle ;

  • 1 GB kotalı bağlantı aylık 29 TL
  • 4 GB kotalı bağlantı aylık 39 TL
  • 8 GB kotalı bağlantı aylık 69 TL

Bu paketlerden herhangi birisine 1 yıllık abonelik taahhüt ederseniz mobil modeme ücretsiz sahip oluyorsunuz. Eğer normal abone olursanız da ilk 3 ay boyunca 19 TL ödeyerek 4GB lık bağlantıya sahip oluyorsunuz.Fiyatlara bakıldığı zaman çok uygun görünmesine rağmen şu an 3G teknolojisinin il merkezlerinde başlayacağını ve şimdiden Turkcell'in 1 milyon ön başvuru aldığını unutmamak gerekli. Bana göre şu ana kadar ki çalışmalar ile 1 milyon aboneye bant sağlamak biraz zor görünüyor. İlk aylarda yüklenmelerle birlikte bağlantılarda ve görüşmelerde çok sorun olabileceğini düşünüyorum. Neyse ki 3G'yi destekleyen bir telefonum olmadığı için şimdilik benim için sorun teşkil etmiyor. Kullanan arkadaşlardan deneyimlerini bekliyorum.

Ayrıca Avea 3G fiyatlarına linkten ulaşabilirsiniz. Avea'nın 3G basın toplantısını da buradan izleyebilirsiniz.

Eğer 3G destekleyen telefonunuz varsa, GSM şirketlerinin 3G servislerine ücretsiz ön kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için ;

Turkcell aboneleri --> 3G yazıp 2323 'e mesaj gönderebilir.

Vodafone aboneleri --> 3G yazıp 3636' ya mesaj gönderebilir.

Avea aboneleri --> 3G yazıp 3334'e mesaj gönderebilir.

Ulan İstanbul'un internet yayıncılığının başarıya ulaşacağına inanıyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

3G ile görüşme başladı deneyenlerden yorumlarını bekliyoruz. Nerelerde çekiyor nerelerde çekmiyor burada yorumlarınızla bizlerle paylaşın...

(Toplam 173 defa okundu )
basakesin yazdı!
Profesyonel Öğrenci!!! Daha detaylısı için buradan buyurun.